Jak pielęgnować włosy?

CHIHTSAI.com.pl

Jak pozbyć się białego pyłku? Wszystko o łupieżu.

Białe łuski pojawiają się na Twoich ramionach? Przeczesując włosy z Twojej główy zsypuje się łupież, a Ty nie wiesz co z tym zrobić? Wiedz, że istnieje kilka skutecznych sposobów do walki z tą niezwykle nieestetyczną przypadłością.

Łupież suchy i tłusty

Aby rozpocząć leczenie musi zostać postawiona diagnoza. Przede wszystkim należy określić z jakim typem łupieżu mamy do czynienia.

Łupież suchy – występuje u osób nie posiadających łojotoku. Spowodowany jest nadwrażliwością na drożdżaka Pityrosporum Ovale. Ponadto, za przyczynę uznaje się również zły dobór kosmetyków, brak higieny.

Łupież tłusty – występuję u osób, których skóra ma tendencję do przetłuszczania się. Pityrosporum Ovale żywi się łojem, który jest nadmiernie produkowany. Duże populacje wpływają na powstawanie odchodów drożdżaka, co finalnie wpływa na wystąpienie stanu zapalnego.

Łupież – przyczyny występowania
Łupież to przypadłość, która może być kształtowana przez szereg różnych czynników. Jedną z najczęściej występujących przyczyn tej dolegliwości jest niewłaściwy tryb życia, a konkretniej:

  1. niewłaściwe nawyki żywieniowe
    dieta bogata w tłuszcze i węglowodany, pozbawiona składników mineralnych i witamin
  2. brak aktywności fizycznej
    siedzący tryb życia, brak ruchu w ciągu dnia
  3. nadużywanie alkoholu
    zbyt duże spożycie alkoholu prowadzić może do zaburzeń układu immunologicznego

Ponadto, łupież bardzo często jest efektem niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy. Stosowanie tanich, niskiej jakości szamponów oraz brak prawidłowego odżywiania włosa i skóry doprowadza do różnych zaburzeń.

Łupież – jak sie pozbyć?

Łupież suchy leczymy za pomocą bezzapachowych kosmetyków. W przypadku, gdy pojawienie się łupieżu miało związek z wyborem złych kosmetyków – wówczas zmiana na szampon z odczynem PH 5,5 powinna pomóc. Początkowo ilość łupieżu może zwiększyć się, ale z czasem powinna ulec znacznemu zmniejszeniu się.

Z kolei łupież tłusty należy leczyć przy wykorzystaniu szamponów przeciwłupieżowych opartych na takich składnikach jak ketokonazol, pirytonian cynku czy piroktolanina.

W przypadku gdyby zastosowane szampony nie przyniosły rezultatów warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Podłoże łupieżu może być inne, co szybko zdiagnozuje specjalista. Ponadto, lekarz może rozpocząć leczenie doustne tabletkami przeciwgrzybiczymi.

Domowe sposoby na łupież

Warto zauważyć, że leczenie łupieżu może przebiegać także bez udziału specjalistycznych szamponów. W Internecie: na blogach i forach znajdą Państwo wiele różnych domowych przepisów na łupież, których skuteczność jest bardzo wysoka, co zresztą potwierdzone jest przez liczne pozytywne opinie.

Poniżej przedstawiamy trzy rozwiązania, które cieszą się zdecydowanie największą popularnością:

Maseczka z jajek
Jajka to niezwykle bogate źródło witamin, protein, mikro oraz makroelementów. Od lat wykorzystywane są w przemyśle kosmetyczno-fryzjerskim. Stanowią bazę dla wielu odżywek do włosów. Doskonale sprawdzają się również w roli środka przeciwko łupieżowi. Maseczkę przygotowuje się niezwykle prosto – wystarczy ubić jajka i nanieść je na włosy, a następnie pozostawić pod przykryciem 10-15 minut.

Napar z liści pokrzyw
Pokrzywa zwyczajna to produkt, którego zastosowanie w szamponach jest niezwykle powszechne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować ten produkt dodatkowo – w ramach codziennej płukanki. Wystarczy zaparzyć liście pokrzywy, a następnie spłukać włosy po kąpieli przygotowanym naparem.

Maseczka drożdżowo-oliwkowa
To rozwiązanie, które dedykowane jest głównie osobom, które borykają się z łupieżem suchym, albowiem oliwa z oliwek jest niezwykle tłusta. Jej nawilżające działanie, w połączeniu z dobroczynnymi właściwościami drożdży może skutkować natychmiastową poprawą. Maseczkę przygotowuje się niezwykle prosto: 100g drożdży należy wymieszać z odrobiną mleka i dwiema łyżkami oliwy. Przygotowaną „maź” nałożyć na głowę i pozostawić pod przykryciem na 5-8 minut. Po tym czasie dokładnie spłukać głowę.

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2019 Jak pielęgnować włosy?

Theme by Anders Norén