Published On:

Czym zajmuje się laryngolog?

Share This
Tags

Laryngolog to nazwa dosyć skomplikowana. Jednak kiedy zagłębimy się głębiej w pochodzenie tego słowa, znajdziemy jeszcze trudniejsze wyrazy – otolaryngolog i otorynolaryngolog. Wszystkie trzy oznaczają dokładnie to samo, a ich korzeni należy szukać już w starożytnej Grecji. Zatem kim jest laryngolog? Czym się zajmuje? Laryngologia to dziedzina, która zajmuje się profilaktyką, diagnozą oraz leczeniem chorób nosa, uszu, zatok, oskrzeli, tchawicy krtani, gardła czy przełyku. Ogólnie można powiedzieć, że lekarz tej specjalizacji to chirurg okolicy głowy i szyi. Ponadto lekarz ten pomoże nam we wszelkich problemach z naszymi narządami zmysłowymi – smaku, węchu oraz słuchu.

Badania laryngologiczne – na czym polegają

Lekarz laryngolog w swej pracy musi odpowiednio zdiagnozować swego pacjenta. Oprócz specjalistycznych narzędzi, których używa przy badaniu, musi przeprowadzić odpowiedni wywiad środowiskowy, porozmawiać z chorym by móc postawić zgodną z rzeczywistością diagnozę. Wszelkie działania podejmowane są zazwyczaj już w samym gabinecie laryngologicznym.

sprzet-laryngologJakie dolegliwości naszego zdrowia podlegają pod jurysdykcję laryngologa? Przede wszystkim bardzo typowe dla polskiego społeczeństwa zaburzenia oddechowe oraz słuchowe. Lekarz ten zajmuje się zapobieganiem, wykrywaniem oraz leczeniem (dokładnie w takiej kolejności) problemów związanych z zatokami, chrapaniem, bólami gardła, bólami okolic szyi, niedosłuchem, chrypką, oddychaniem nosowym i wieloma, naprawdę wieloma innymi dolegliwościami.

Niestety ludzie bardzo rzadko decydują się na profilaktyczną wizytę u laryngologa. Przychodzą dopiero wtedy, kiedy problem jest już w zaawansowanym stadium i trzeba go poddać natychmiastowemu leczeniu. Chorób, którymi zajmuje się laryngologia nie da się wyleczyć prostymi środkami farmakologicznymi dostępnymi dla każdego w przydomowej aptece. Im dłużej zwlekamy z wizytą tym większe powikłania mogą wystąpić. Przykładowo, kiedy mamy problemy z zatokami, to używane przez nas środki jedynie chwilowa uśmierzają ból, przykre dolegliwości pozostają jednak nadal.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

About the Author

-

Wszystkie prawa zastrzeżone