Published On:

Klasterowy ból głowy

Share This
Tags

Zapewne wielu z nas już nie raz słyszało o klasterowym bólu głowy. Schorzenie to inaczej nazywane jest bólem głowy Hortona. Na szczęście jednak dolegliwość ta występuje dosyć rzadko. Po rozpoznaniu jednak jej pierwszych objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje nas do odpowiedniego specjalisty. Ten z kolei ustali przebieg naszego leczenia odpowiednimi lekami i preparatami. Należy jednak pamiętać, że ból ten występuje wręcz samoistnie. Często pacjenci skarżący się na tę dolegliwość określają ten rodzaj bólu jako napadowy, występujący nagle i często atakujący tylko jedną stronę głowy.

Jak rozpoznać ból klasterowy głowy

Prawidłowe rozpoznanie bólu klasterowego głowy jest niezbędne do rozpoczęcia prawidłowego oraz szybkiego procesu leczenia. Niestety pacjenci początkowo bardzo często mylą ten rodzaj bólu z klasyczną migreną. Warto jednak pamiętać, że klasterowe bóle głowy najczęściej lokalizują się w okolicach oczodołów. Często też towarzyszy im łzawienie oka, przekrwienie oraz wycieki z nosa. Wielu pacjentów skarży się także na obrzęk powiek oraz pocenie się i zaczerwienienie twarzy.

Jak więc widzimy objawów tego rodzaju bólu głowy jest bardzo wiele. Istotne jest zatem jego szybkie rozpoznanie i wdrożenie prawidłowego procesu leczenia przez specjalisty neurologa. W przypadku zaawansowania choroby mogą także występować nudności oraz pobudzenie psychoruchowe.

Leczenie klasterowego bólu głowy

Aby rozpocząć prawidłowy proces leczenie tego rodzaju bólu głowy niezbędne jest jego szybkie rozpoznanie. Dzięki temu możemy być pewni, że nie dopuścimy do pogłębienia się tego schorzenia. Ból ten występuje samoistnie bez wcześniejszych symptomów jego pojawienia się. Najczęściej trwa od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut. Bardzo ważna jest zatem natychmiastowa reakcja pacjenta na występowanie pierwszych bólów. W takim przypadku bowiem, niezbędne jest natychmiastowe przyjęcie lekarstw zalecanych przez naszego neurologa. Tylko dzięki temu mamy szansę na nieodpuszczenie do rozprzestrzenienia się bólu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

About the Author

-

Wszystkie prawa zastrzeżone