Published On:

Biegunka – zagrożenie dla zdrowia dziecka

Dzieci cierpią na wiele dolegliwości takich, jak osoby dorosłe, a jednak u maluchów wiele z nich przebiega znacznie ostrzej i stanowi większe zagrożenie. Z jednej strony wynika to z małej jeszcze odporności, dzięki czemu dużo słabsze bodźce wywołują negatywne reakcje, a z drugiej proporcje ciała sprawiają, że utrata litra wody ma dla dziecka dużo bardziej negatywne skutki niż dla dorosłego.

Jedną z takich dolegliwości jest biegunka u dzieci.

Przyczyny pokarmowe biegunki u dzieci

Przyczyny, które ją wywołują mogą być różne. Podobnie jak u człowieka biegunka wywoływana jest przez czynniki pokarmowe, ale podczas, gdy dorosły potrzebuje sporej dawki toksyn, zdrowie dziecka jest znacznie bardziej zagrożone, gdyż może ono zareagować już na złe proporcje w diecie. Niemowlęta nie są jeszcze dobrze przystosowane do normalnego odżywiania, a im mniej czasu minęło od porodu, tym ostrożniej trzeba wprowadzać różne nowe składniki pokarmowe. Nie każde dziecko jest przygotowane, żeby zgodnie z kalendarzem zacząć przyjmować naturalne produkty, dlatego przejawem może być luźny stolec.

Inną poważną przyczyną może być infekcja, która jako naturalny objaw charakteryzuje się właśnie biegunką. Towarzyszy ona niekiedy takim chorobom, jak zapalenie ucha środkowego, grypa żołądkowa czy zapalenie płuc. Szczególnie niebezpieczna jest biegunka rota wirusowa. Można ją rozpoznać po towarzyszącej gorączce i wymiotach, które pojawiają się około 3 dni po zakażeniu i występują w towarzystwie luźnego stolca. Zdrowie dziecka jest w bardzo poważnym stopniu zagrożone, ponieważ takie biegunki prowadzą do poważnego odwodnienia organizmu. Ważne jest systematyczne podawanie płynów. Zabezpieczeniem może być szczepienie w pierwszych latach życia.

Alergeny a biegunka

Trzecią istotną przyczyną, w której wyniku pojawia się biegunka u niemowląt może być alergen. W przypadku maluchów bywa to nietolerancja mleka, czyli popularna skaza białkowa albo nieakceptowanie jakiegoś konkretnego składnika pokarmowego. Troszcząc się o zdrowie dziecka warto w takich sytuacjach również zwrócić uwagę na objawy dodatkowe, takie jak bóle brzucha czy wymioty, które mogą świadczyć o zatruciu pokarmowym. Niepokojące są zwłaszcza długie biegunki, kilkudniowe.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

About the Author

-

Wszystkie prawa zastrzeżone