Published On:

Nadżerka, jej stadia rozwoju i profilaktyka

Nadżerka to jedna z częściej występujących chorób u kobiet w każdym wieku. Jej przyczyny często bywają banalne, ale nieleczona i zaniedbana może się przekształcić w poważną chorobę, a nawet w zmiany nowotworowe. Ponieważ nadżerka nie ujawnia w większości przypadków swojego istnienia to niezbędne są systematyczne, wykonywane raz na pół roku badania kontrolne, podczas których lekarz dokonuje oględzin a następnie pobiera próbkę do badania cytologicznego.

Stadia rozwoju choroby

Jak w prawie każdym schorzeniu tak i w tym przypadku wyróżniane są różne etapy nadżerki, związane z jej postępowaniem i degradacją kolejnych fragmentów nabłonka. Jeśli jest ona efektem infekcji to naturalnym pozostaje fakt, że drobnoustroje same nie znikną prowadząc swoją szkodliwą dla zdrowia kampanię póki nie zostaną usunięte metodami medycznymi.

Na wstępnym etapie nadżerka ma postać określaną, jako prostą, kiedy jeszcze nie pojawiają się zmiany uszkadzające naczynka krwionośne. Wraz z postępem choroby przekształca się ona w postać krwawiącą, a w niektórych wypadkach gruczołową. Kiedy prowadzony jest proces leczenia choroba wchodzi w dwa kolejne stadia, jakimi są częściowe i całkowite wygojenie. Nadżerka może być leczona wieloma metodami, które lekarz dobiera zależnie od stopnia zaawansowania i rodzaju choroby. Każdy przypadek bywa inny i musi być rozpatrywany indywidualnie.

Metody leczenia nadżerki

Podobnie jak stopnie zaawansowania tak i metody leczenia nadżerki są zróżnicowane. Do podstawowych zalicza się elektrokoagulację, środki chemiczne, kriokoagulację i fotokoagulację. Na początku pojawienia się choroby i jeszcze przed pierwszą ciążą lekarz może zastosować globulki przeciwzapalne. Konieczna jest wówczas kontrola, podczas której stwierdza się czy nadżerka ustąpiła czy wymaga bardziej drastycznych metod.

Do najbardziej skutecznych zalicza się elektrokoagulacja, znana powszechnie, jako wypalanie. Wbrew przekonaniu nie jest to metoda bolesna, a nadżerka zostaje zniszczona nie przez rozgrzane narzędzie, tylko przez iskrę elektryczną. Podobna i równie skuteczna, choć nieco rzadziej stosowana jest kriokoagulacja, polegająca na zamrażaniu chorych komórek ciekłym azotem.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
Nadżerka, jej stadia rozwoju i profilaktyka, -100% based on 1 rating

About the Author

-

Wszystkie prawa zastrzeżone