Published On:

Dobry i zły cholesterol HDL i LDL

Share This
Tags

Zapewne wiesz, że istnieje coś takiego jak cholesterol. Prawdopodobnie częstokrotnie słyszałeś albo słyszałaś, że należy unikać  go za wszelką cenę, prawda? Zatem wiedz, że nie zawsze cholesterol jest zły. Istnieją jego odmiany o pozytywnym działaniu, jak też i tym niepożądanym dla naszego ciała. Oto krótki artykuł o tym, jak działa cholesterol HDL i LDL.

Co to cholesterol i jak go się dzieli?

Cholesterolem nazywamy wszelkie lipidy pochodzące z tłuszczy roślinnych oraz zwierzęcych. Podczas zjadania mięsa pochłaniamy pewne ilości tej substancji. Dodatkowo cholesterol HDL jest również produkowany przez nasze ciało.

Jego właściwości są nie do przecenienia: przede wszystkim cholesterol HDL odpowiada za poprawne działanie całego naszego organizmu, jako że występuje w każdej komórce ciała. Oprócz tego sprawia, że zostaje wytworzona witamina B pod wpływem wystawienia skóry na słońce.

Cholesterol dzieli się na dwie kategorie w zależności od zagęszczenia lipoprotein w nim:

  • Cholesterol HDL – posiada wysokie zagęszczenie lipoprotein i sprawia, że nasze tętnice są czyste od złogów,
  • Cholesterol LDL – ma niskie stężenie pozytywnych protein, a przez to ma tendencję do odkładania się na ściankach naczyń krwionośnych.

Jak widać, nie każdy cholesterol jest zły. Dla nas jest ważne dbanie o to, aby tego dobrego było spożywane więcej niż tego niepożądanego.

Źródła dobrego cholesterolu

Najważniejsze źródła pochodzenia dobrego cholesterolu HDL to przede wszystkim:

  • Mięso ryb,
  • Pieczywo żytnie pełnoziarniste,
  • Warzywa i owoce (w mniejszej skali)

Spożywanie tych potraw pozwoli na utrzymanie odpowiednio wysokiego poziomu cholesterolu HDL w naszym organizmie.

Oczywiście nie należy zapominać o ruchu fizycznym, który najskuteczniej usuwa z ciała zły cholesterol LDL. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się nieco więcej o zwalczaniu cholesterolu, poczytaj o tym więcej.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

About the Author

-

Wszystkie prawa zastrzeżone