Published On:

Pigment mineralny – duże możliwości kosmetyczne

Share This
Tags

Pigmenty mineralne są wykorzystywane w kosmetyce, ze względu na szeroki wachlarz pożądanych właściwości. W zależności od konkretnego związku, każdy pigment ma inne działanie, chociaż cała grupa ma pewne cechy wspólne. Wszystkie pigmenty mineralne cechują się przede wszystkim dużym kryciem, dlatego są wykorzystywane jako składnik kosmetyków mineralnych, m.in. podkładów, cieni do powiek pudrach czy korektorach.

Białe matowe pigmenty mineralne

W tej grupie znajdziemy przede wszystkim tytanową i cynkową biel. Można ich używać do rozjaśniania zbyt ciemnych dla nas kosmetyków, np. bronzerów lub pudrów. Warto wspomnieć, że biel cynkowa ma silne działanie antybakteryjne oraz pomaga w zmniejszeniu łojotoku. Dlatego dobrym pomysłem może być używanie jej, jeżeli mamy problem z trądzikiem. Wówczas dodanie jej do korektora sprawi, że kosmetyk będzie jednocześnie tuszował i goił niedoskonałości.

Pigmenty mineralne – tlenki żelaza

Żelazo występuję w kolorze żółtym, czerwonym i czarnym. Ich umiejętne mieszanie pozwala na uzyskanie wielu odcieni brązu o cieplejszym (przy przewadze czerwieni) lub chłodniejszym (w przypadku większej ilości czerni) tonie. Tworząc kosmetyki kolorowe z użyciem pigmentów mineralnych warto pamiętać, że są one silnie kryjące. Dlatego, chcąc uzyskać bardziej transparentny efekt, pamiętajmy o wypełniaczu.

Artystyczne podejście do tematu

Osoby związane ze sztuką, wiedzą, że pigmenty mineralne były (i są) wykorzystywane głównie do produkcji farb. Z ich pomocą uzyskuje się różne odcienie pożądanych kolorów. W przypadku żółci, może to być np. żółcień kadmowa, chromianowa i cynkowa, a w przypadku odcieni niebieskich – błękit górski.

Malowanie z użyciem pigmentów mineralnych (więcej o nich tutaj: https://ikor.pl/22-pigmenty-mineralne-cienie) wymaga sporej wiedzy, ponieważ część kolorów zmieszana razem, daje niepożądane efekty. Może się na przykład okazać, że kolor bardzo szybko blaknie, albo zmieni nam się konsystencja farby, co utrudni malowanie.

Jednak mimo trudności, związanych z używaniem pigmentów mineralnych, warto zainteresować się tym tematem. Choćby ze względu na możliwość dowiedzenia się, jak radzili sobie malarze na przestrzeni wieków. A także poznania nowych technik i sposobów związanych z tworzeniem obrazów. Ponadto, jeżeli jesteśmy osobami kreatywnymi, to pigmenty mineralne mogą być świetną inspiracją, do tworzenia w niestandardowy sposób. Można użyć ich nie tylko do nadawania koloru farbom, ale też spróbować używać ich samodzielnie. Albo wykorzystać do stworzenia ciekawej barwy materiałów plastycznych, np gliny.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

About the Author

-

Wszystkie prawa zastrzeżone