Published On:

Ucz się efektywnie – metody poprawienia pamięci i koncentracji

Share This
Tags

Jako młody maturzysta, który już za niecały rok podejdzie do swoich pierwszych poważnych egzaminów (ewentualnie jako student, który właśnie przygotowuje się do jesiennej poprawkowej sesji) dobrze wiesz, że kluczem do osiągnięcia sukcesu na egzaminach jest po pierwsze posiadanie odpowiednio dużej wiedzy, a po drugie opanowanie stresu. Stres to bardzo długa historia: jego niewielka dawna może motywować, ale jeśli będzie go za dużo, strach w trakcie egzaminu po prostu nas sparaliżuje. A to raczej nie będzie wieścić nam sukcesu. Jednak nie stresem zajmiemy się w niniejszym przewodniku, ale tym, jak nauczyć się efektywnie.

Pamiętaj nie tylko o egzaminach

Aby nauka przebiegła pomyślnie, kluczowe są dwie kwestie: pamięć i koncentracja. Kwestia zapamiętywania informacji jest generalnie sprawą indywidualną każdego człowieka wynikającą z jego inteligencji i umiejętności umysłowych. Jedni po prostu zapamiętują szybciej i wystarczy im jednokrotne przeczytanie materiału, inni natomiast mają z tym problem i potrzebują więcej czasu: nawet trzykrotnego przekartkowania informacji i zrobienia z nich notatek. Pamięć ogólnie jest sprawą indywidualną, ale można ją poprawić, szczególnie gdy jesteśmy zmęczeni: wystarczy zapoznać się z różnymi technikami pamięciowymi. Można też uzupełniać swoją dietę o większe porcje magnezu, który pomaga zapamiętywać.

Koncentruj się

Przyznacie zapewne, że największa przeszkodą w efektywnej nauce jest szybka dekoncentracja. Uczymy się przykładowo bardzo efektywnie przez jakieś czterdzieści minut, ale po pewnym czasie przychodzi rozprężenie i już nauka przestaje być efektywna. Największym błędem, jaki możemy wtedy zrobić, to na siłę uczyć się dalej. Lepiej jest zażyć nieco świeżego powietrza oraz wykonać pewne ćwiczenia na koncentrację. Wtedy dopiero można wrócić do nauki.

Jeśli uda ci się opanować wszystkie zagadnienia związane z treningiem pamięci i z poprawianiem koncentracji, jakikolwiek egzamin, czy to maturalny, czy na studiach przestanie ci być straszny. Pamiętaj o tym.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Ucz się efektywnie – metody poprawienia pamięci i koncentracji, 100% based on 1 rating

About the Author

-

Wszystkie prawa zastrzeżone