Published On:

Występowanie klasterowego bólu głowy

Share This
Tags

Klasterowy ból głowy może pojawić się tak naprawdę w każdym wieku, choć oczywiście pewne grupy są na niego narażone bardziej niż inne. Należy tutaj oczywiście podkreślić, że klasterowy ból głowy jest schorzeniem zdecydowanie mniej popularnym niż migrenai cierpi na niego zdecydowanie mniejsza część populacji. O wiele częściej chorują na niego mężczyźni, a ich skłonność do takowych cierpień jest, zgodnie z najnowszymi badaniami, uwarunkowana genetycznie. Co więcej, choroba ta tyczy przede wszystkim osób młodszych, od 20-40 roku życia. Zdecydowanie rzadziej zapadają na nią dzieci oraz osoby starsze, jednakże jest to w ich przypadku także możliwe. Dzisiaj na podstawie informacji opowiemy o tym schorzeniu.

Klasterowy ból głowy jest bardziej niebezpieczny niż migrena!

Jak się okazuje, nasilenie bólu jest tak silne, że może nawet prowadzić do prób samobójczych. Osoby na niego cierpiące nie mogą położyć się do łózka i zasnąć, tak jak robią to pacjenci z migreną. Wręcz przeciwnie – pobudzenie psychomotoryczne jest tak silne, że dana osoba nie jest w stanie nawet usiąść, a co dopiero się położyć, jęknąć i odprężyć.

Człowiek bardzo pobudzony i cierpiący jest w stanie zrobić bardzo wiele rzeczy, których w normalnym życiu nigdy by nie popełnił. Klasterowy ból głowy ma też kilka różnych postaci. Może się pojawić raz w życiu, po prostu jako epizod. Zdarza się jednak, że przybiera on formę przewlekłą, nawiedza chorego bardzo często. Czasem jest to sprawa regularna, czasem zaś kolejne epizody są bardzo trudne do przewidzenia, ponieważ następują losowo i w zmiennych okolicznościach. Tym, co przede wszystkim wywołuje wystąpienie ataku jest alkohol a także przebywanie w wysokiej temperaturze.

Jeżeli zatem cierpisz na podobne schorzenie, to nigdy nie pij napojów wyskokowych w saunie – zwłaszcza, jeżeli jest ona położona wysoko nad ziemią.

Co może wywoływać taki ból?

Czasem ból mogą wywołać także substancje które pachną niezwykle wyraźnie. Mogą być to na przykład rozpuszczalniki, benzyna czy wyjątkowo ostre perfumy. Wszystko, co jest wystarczająco wyraźnym bodźcem, może doprowadzić do wystąpienia pierwszego epizodu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

About the Author

-

Wszystkie prawa zastrzeżone